Ministries

MINISTRIES WITH THEIR MINISTERS - CABINET MEMBERS

1 Minister of Agriculture and Rural Development – Mohammed Sabo Nanono (Kano)
2 Minister of State Agriculture and Rural Development - Mustapha Baba Shehuri (Borno State)
3 Minister of Power- Engr. Sale Mamman (Taraba State)
4 Minister of State Power - Godwin Jedi-Agba (Cross River State)
5 Minister of Finance, Budget and National Planning - Zainab Shamsuna Ahmed (Kaduna State)
6 Minister of Budget and National Planning – Clement Ike (Edo State)
7 Minister of Communication and Digital Economy – Ali Isa Pantami (Gombe State)
8 Minister of Defence – Major General Bashir Salihi Magashi (Kano State)
9 Minister of Education – Adamu Adamu (Bauchi State)
10 Minister of State for Education – Emeka Nwajuba (Imo State)
11 Minister of Environment – Muhammad Mahmood (Kaduna State)
12 Minister of State Environment - Sharon Ikeazor (Anambra State)
13 Minister of Federal Capital Territory (FCT) – Mohammed Musa Bello (Adamawa State)
14 Minister of State Federal Capital Territory (FCT) - Ramatu Tijani Aliyu ( Kogi State)
15 Minister of Foreign Affairs – Geoffrey Onyeama (Enugu State)
16 Minister of State Foreign Affairs - Amb. Zubairu Dada (Niger State)
17 Minister of Health – Osagie Ehanire (Edo State)
18 Minister of State for Health – Adeleke Mamora (Lagos State)
19 Minister of Industry, Trade and Investment – Otunba Adeniyi Adebayo (Ekiti)
20 Minister of State Industry, Trade and Investment - Amb. Maryam Katagum (Bauchi State)
21 Minister of Information and Culture – Lai Mohammed (Kwara State) 
22 Minister of Interior – Rauf Aregbesola (Osun State)
23 Attorney General of the Federation (AGF) and Minister of Justice – Abubakar Malami (Kebbi State)
24 Minister of Labour and Employment – Chris Ngige (Anambra State)
25 Minister of State, Labour- Festus Keyamo (Delta State)
26 Minister of Niger Delta – Sen. Godswill Akpabio - (Akwa Ibom State)
27 Minister of State for Niger Delta – Sen. Omotayo Alasuadura (Ondo State)
28 Minister of State Petroleum – Timipre Silva
29 Minister of Works and Housing – Babatunde Raji Fashola (Lagos State )
30 Minister of State for Works and Housing – Abubakar D. Aliyu (Yobe State)
31 Minister of Science and Technology – Dr. Ogbonnaya Onu (Ebonyi State)
32 Minister of State, Science and Technology - Mohammed A. Abdullahi ( Nassarawa State)
33 Minister of Mines and Steel Development – Arc. Olammilekan Adegbite (Ogun State)
34 Minister of State, Mines and Steel Development - Dr. Uchechukwu Ogah (Abia State)
35 Minister of Transportation – Rotimi Amaechi (Rivers State)
36 Minister of State for Transportation - Gbemisola Saraki (Kwara State)
37 Minister of Aviation – Hadi Sirika
38 Minister of Water Resources – Engr. Suleiman Adamu (Jigawa State)
39 Minister of Women Affairs and Social Development – Dame Pauline Tallen (Plateau State)
40 Minister of Youth and Sports – Sunday Dare (Oyo State)
41 Minister of Humanitarian Affairs, Disaster Management and Social Development - Sadiya Umar Faruk
42 Minister of Police Affairs - Mohammed Maigari Dangyadi - (Sokoto State)
43 Minister of Special Duties and Inter-Governmental Affairs - Sen. George Akume - (Benue State)